Fotbal: CSS 2 Baia Mare, medaliile de bronz în Campionatul Național U19

Echipa de fotbal U19 a CSS 2 Baia Mare, antrenată de prof. Cristian China, a încheiat Campionatul Național pe locul 3 după ce duminică, 19 mai, a învins ACSM Politehnica Iași cu 3-2 în finala mică. Partida s-a disputat de la ora 10:00, pe stadionul CNAF Mogoşoaia, și a fost arbitrată de Ilie Ionuț Cătălin, Dumitrescu Andrei (asistent) și Goicea Silviu (asistent), toți din București.

Partida dintre CSS 2 Baia Mare și ACSM Politehnica Iași a fost una plină de răsturnări de situație. Băimărenii au deschis scorul în minutul 17, prin Alex Marieș, însă ieșenii au revenit, prin golurile lui Denis Iftimie (22) și Dragoș Tibucanu (49). CSS 2 Baia Mare a întors rezultatul în ultimele 10 minute ale partidei, când căpitanul Dacian Dunca a înscris golul egalizator, iar Marieș a adus victoria maramureșenilor, reușind „dubla” (86)!

CSS 2 Baia Mare – ACSM Politehnica Iași 3-2
Au marcat: Marieș (17, 86), Dunca (83)/ Iftimie (22), Tibucanu (49)
Cartonaș roșu: Ionuț Cotiuga (64)

CSS 2 Baia Mare: 1. Brumar – 17. Copos, 4. Cin, 16. Oșan, 14. Pop – 7. Mitrea – 2. Dunca-cpt, 9. Zoicaș (13. Nemeș 89), 11. Vălean (Ilieș 68), 10. Marieș – 3. Macovei. Antrenor: Cristian China.

În semifinale, sâmbătă, CSS 2 Baia Mare fusese învinsă de CS Concordia Chiajna, scor 2-3.

În finala mare, CS Concordia Chiajna a învins ACS Poli Timișoara cu 6-0.

Federația Română de Fotbal le-a oferit câștigătorilor și participanților cupe, medalii și mingi.