Gimnastică ritmică: Rezultate bune pentru CSS 2 Baia Mare la CN de Junioare II şi III

La Ploiești, în Sala Sporturilor Olimpia, timp de trei zile (24-26 iunie) s-a desfășurat Campionatul Național de Junioare II și III la Gimnastică ritmică, o competiție organizată impecabil de Federația Română de Gimnastică Ritmică în colaborare cu Primăria Municipiului Ploiești, Comitetul Olimpic și Sportiv Român, Ministerul Tineretului și Sportului și Clubul Sportiv Municipal Ploiești.

Vineri a fost ziua rezervată antrenamentelor de acomodare cu sala, iar sâmbătă şi duminică cele peste 70 de sportive de la 17 cluburi din țară s-au întrecut pentru titlurile de campioane naționale atât pe obiecte, cât și la individual compus sau în concursurile pe echipe.

Competiția s-a încheiat cu rezultate foarte bune pentru gimnastele CSS 2 Baia Mare. Astfel, sportiva Dea Banc a cucerit medalia de bronz la panglică și a ocupat locul 8 la individual compus și cerc, locul 7 la minge, iar echipa de Junioare III a obținut locul 7 (Man Karolina, Popovici Alessya, Trufan Alessia, Coste Maya).