Rugby în 7: CSS 2 Baia Mare a câştigat titlul naţional la U17

Vineri, 17 iunie, pe stadionul Phoenix din Baia Mare a avut loc Turneul final destinat echipelor de U17 rugby în 7. Cele şase echipe au fost împărţite în două grupe, iar după meciurile de clasament din grupe, au urmat cele pentru ierarhia finală. Competiţia a fost câştigată de CSS Baia Mare care a învins în finală pe Gura Humorului, cu 54-0. Pe locul trei a terminat CSM Olimpia Bucureşti care a învins pe CT Dinicu Golescu Bucureşti  cu 22-12.

CSS 2 Baia Mare – CTTV Galaţi 34-0

CSS Baia Mare a devenit campioana naţională la U17, rugby 7.

CSS 2 Baia Mare – CSS Gura Humorului 54-0

„Este un turneu final aşteptat cu nerăbdare de către combatante si nu numai. Fiind an olimpic, este un excelent moment pentru a promova acest minunat sport care, iată, şi-a găsit un  bine meritat loc intre sporturile olimpice. Spectaculos, dinamic, combativ, plin de neprevăzut, iar pe mulţi dintre aceşti combatanţi i-am putea regăsi in lotul României pentru următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice, cea din 2020. Am fost încântat să conduc ostilităţile de aici ca director de turneu, au fost meciuri frumoase şi antrenante, iar aceşti sportivi minunaţi nădăjduim să-i regăsim în următorul an competiţional de ce nu, la turneele finale de la U18. Câştigătoare merituoasă, echipa CSS 2 Baia Mare, care după ce a devenit campioană la U18  şi-a adjudecat titlul de campioană a României şi la U17 rugby în 7. Felicitările mele şi ale FRR pentru munca depusă la club, seriozitate şi profesionalism. Succes tuturor echipelor care vor participa în zilele următoare la Turneul Final al categoriei U16”, a declarat Gheorghe Sabău, Director de Dezvoltare Transilvania Nord.